aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. policja Kamienna Góra

O dzisiaj (środa, 1 kwietnia) kamiennogórscy policjanci w codziennej służbie wspierani są przez żołnierzy z 10 Brygady Pancernej w Świętoszowie. Podczas wspólnych patroli mundurowi dbają o bezpieczeństwo mieszkańców oraz sprawdzający czy stosują się oni do obowiązujących ograniczeń w związku z pandemią koronawirusa w kraju. Ich działania mają również charakter profilaktyczny i edukacyjny – uświadamiają mieszkańców na temat zagrożeń wynikających z rozprzestrzenienia się wirusa oraz o sposobach przeciwdziałania tego zjawiska.

 

Policjanci i żołnierze codziennie przeprowadzają kontrole osób przebywających na kwarantannie pod wskazanym adresem. Wspólnie nawiązują kontakt z osobą objętą kwarantanną korzystając z dostępnych urządzeń telekomunikacyjnych. Następnie w uzgodniony sposób potwierdzają jej obecność w danym miejscu.

Policjanci przypominają, że w celu ułatwienia nadzoru nad osobami przebywającymi w izolacji domowej została przygotowana specjalna aplikacja „Kwarantanna domowa”, która jest darmowa, bezpieczna i dostępna na systemy android i IOS. Od dzisiaj jej wykorzystanie przez osoby przebywające w kwarantannie jest obowiązkowe. To proste narzędzie znacznie ułatwia weryfikację obowiązków osób objętych kwarantanną. Każdego dnia do osób, które zainstalowały i aktywowały aplikację przychodzi wiadomość z prośbą o przesłanie swojego zdjęcia. Za pomocą geolokalizacji oraz programu do porównywania twarzy weryfikowane jest miejsce pobytu osoby pozostającej w izolacji domowej. Dodatkowo aplikacja umożliwia złożenia zapotrzebowania na artykuły żywnościowe czy pomoc psychologiczną oraz zapewnia dostęp do komunikatów o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju.

REKLAMA