aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
lh

Pięknie ozdobiona choinka to jeszcze nie wszystko, czego do stworzenia świątecznej atmosfery będziecie potrzebować. Dekoracje stołu są tutaj kwestią nie mniej istotną. Czego oprócz wigilijnych potraw nie powinno na nim zabraknąć?

 

Obrus lub bieżnik – stwórz odpowiednie tło
Dekorowanie świątecznego stołu warto zacząć od wyboru odpowiedniego obrusu. Niekoniecznie musi on być śnieżnobiały, choć tradycjonaliści zapewne nie odważą się z niego zrezygnować. Trzeba jednak przyznać, że tak neutralne tło niezwykle chętnie współpracować będzie z różnymi kolorami, zarówno zastawy świątecznej, jak i wybranych przez nas ozdób. Jeżeli jednak jesteście otwarci na nowe trendy, a zwłaszcza jeżeli cenicie naturalne klimaty w skandynawskim stylu, dobrym rozwiązaniem może okazać się lniany obrus lub bieżnik. Tak, dobrze przeczytaliście – w tym sezonie bieżniki zdecydowanie wracają do łask.

Jeżeli posiadacie stół z pięknym drewnianym blatem, bieżnik może się nawet okazać rozwiązaniem nieco lepszym niż tradycyjny obrus. Ułożony wzdłuż środkowej części blatu, będzie stanowił wystarczające tło dla półmisków i dekoracji świątecznych. To z kolei pozwoli nam cieszyć się przytulnym kolorem i dekoracyjnym usłojeniem drewna, które pozostaną widoczne na zewnętrznych częściach blatu.

Serwetki – niedoceniane dekoracje świąteczne na stół
Na pierwszy rzut oka dosyć niepozorne, tak naprawdę jednak serwetki to świetny sposób na stworzenie świątecznej dekoracji stołu o pięknym, a równocześnie dyskretnym i naturalnym charakterze. Wystarczy, że złożycie je w pomysłowy i finezyjny sposób. Nie wiecie jak to zrobić? Zerknijcie do sieci – znajdziecie tam mnóstwo tutoriali, które krok po kroku pokażą, jak ze zwykłej serwetki wyczarować świąteczne cudo.

Nawet serwetka złożona w sposób prosty i nieskomplikowany może być niezwykle dekoracyjna. W tym przypadku będzie jednak potrzebować trochę pomocy i innych akcesoriów. Jednym z najprostszych sposobów na jej dekorację jest przewiązanie jej jutowym sznurkiem, w towarzystwie niewielkiej iglastej gałązki i ułożonej na wierzchu szyszki. W formie dodatku świetnie sprawdzą się tutaj również orzechy włoskie, laski wanilii lub plastry suszonych cytryn i pomarańczy.

Nastrojowe oświetlenie – sprawdzony sposób na przytulną atmosferę
W trakcie rodzinnego spotkania przy wigilijnym stole warto zadbać o odpowiednie oświetlenie. Zwłaszcza takie, które pozwoli nam stworzyć kameralną i nastrojową atmosferę. W tym charakterze najlepiej wykorzystać ustawione na stole świece, świeczniki, lampiony i latarenki. Wszystko zależy od preferowanej stylistyki, wyobraźni lub po prostu tego, co akurat mamy w zasięgu ręki.

Warto jednak trzymać się tutaj pewnej zasady – wybrane przez nas świeczniki lub lampiony nie powinny być zbyt wysokie. W przeciwnym wypadku mogą nadmiernie ograniczyć pole widzenia, a co za tym idzie – utrudnić kontakt i konwersację z siedzącymi naprzeciw nas osobami. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się cotton balls. Choć nadal najchętniej wykorzystywane są w formie wiszących girland, świetnie sprawdzą się również w roli oryginalnej ozdoby świątecznego stołu.

Imienne bileciki świąteczne – pora na coś nowego
Własnoręcznie wykonane wizytówki ułożone obok lub na talerzach to dekoracje raczej rzadko wykorzystywane na naszych stołach świątecznych. I dlatego tym bardziej warto zrobić użytek z tego pomysłu. Zwłaszcza jeżeli chcielibyśmy dodać naszym świątecznym dekoracjom na stół nieco oryginalnego charakteru. To ozdoba, na którą bardzo często natkniecie się przeglądając skandynawskie aranżacje świątecznych stołów. Może zatem w tym roku warto zaanektować ten ciekawy akcent również do naszych polskich domów?

Tak samo, jak i pieczenie świątecznych pierniczków, przygotowywanie imiennych bilecików świątecznych to również dobry sposób na spędzenie wartościowego czasu z naszymi dziećmi. Wystarczy biały karton lub tektura falista, nożyczki, klej i wstążeczka ze świątecznym motywem lub zwykły jutowy sznurek i voilà - kolejna łatwa i równocześnie efektowna dekoracja świąteczna na stół gotowa. Opcji jest tutaj naprawdę mnóstwo, a inspiracji jeszcze więcej – wiele pomysłów znajdziecie zarówno na polskich, jak i zagranicznych blogach wnętrzarskich.