aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. wp

Dietetycy podkreślają, jak ważną rolę drugie śniadanie odgrywa w rozwoju dziecka. Na pewno nie powinno ono składać się ze słodyczy w rodzaju batoników, cukierków, ani też słonych chipsów, ale stanowić pełnowartościową przekąskę, dającą siłę do pracy umysłowej.

Śniadaniówka do szkoły – co w nią włożyć?

Jakie zatem produkty powinny znaleźć się w śniadaniówce dziecka? Przede wszystkim zalicza się do nich pełnowartościowa, zdrowa żywność, zawierająca niezbędne witaminy, minerały, węglowodany, białka oraz tłuszcze. Ważne jest, aby przekąski były pożywne, smaczne i różnorodne. Należy je sporządzać z produktów, które dziecko lubi, aby zjadało je chętnie. Unikajmy potraw, które łatwo się kruszą, rozsypują i brudzą ręce. Idealna śniadaniówka powinna składać się z trzech elementów: dania głównego, małej, słodkiej niespodzianki (batonik, cukierek, czekoladka, jabłko, banan, gruszka, pomidorki koktajlowe) oraz picia (woda, herbata lub sok owocowy). Równie ważne jest estetyczne i bezpieczne zapakowanie drugiego śniadania. Wielkość i kaloryczność posiłku należy dopasować do aktualnych potrzeb dziecka, biorąc pod uwagę jego wiek, apetyt, ilość i rodzaj lekcji w danym dniu (zwłaszcza lekcje wychowania fizycznego), spożywanie szkolnych obiadów.

pakowanie sniadaniowki dla dziecka w kuchni

Jak zapakować dziecku śniadanie do szkoły?

Minęły już czasy, kiedy kanapki zawinięte w papier śniadaniowy pakowało się w woreczek foliowy. Los takich przekąsek był często mało szczęśliwy, zwłaszcza jeśli ktoś usiadł na tornistrze lub niedbale go spakował. Na szczęście wprowadzono na rynek bardzo praktyczne, specjalne, plastikowe pojemniki, tzw. śniadaniówki, które gwarantują, że posiłek będzie bezpieczny i zachowa swoją estetyczność. Na rynku można znaleźć różne pojemniki na lunch, o wielu pojemnościach, różnych kształtach i kolorach. Powinny być one szczelne, pakowne i lekkie, wykonane z materiałów wysokiej jakości, nie reagujących z żywnością. W sklepie Maleomi.pl można znaleźć szeroki wybór różnego rodzaju śniadaniówek do szkoły i nie tylko.

Pomysły na zdrowe przekąski dla dzieci:

1. Klasyczna kanapka z żółtym serem lub wędliną:

Pomiędzy dwie kromki chleba posmarowanego masłem wkładamy liść sałaty oraz plasterek sera lub wędliny. Kanapkę można urozmaicić, sporządzając ją z różnego rodzaju pieczywa – chleba pszennego, razowego, tostowego, czy bułeczek. Zamiast sera żółtego można użyć sera topionego;

2. Placuszki, racuszki, gofry, czy naleśniki usmażone z owocami i posypane cukrem pudrem;

3. Pizzerinki – upieczone domowym sposobem minipizze zawierające ulubione przez dziecko dodatki;

4. Pieczone pierożki, czy paszteciki, nadziewane serem, owocami, warzywami lub mięsem;

6. Ciasteczka owsiane, rogaliki lub babeczki upieczone wspólnie z dzieckiem w domu;

7. Koreczki, sporządzone z kawałków warzyw, owoców, sera i wędlin.

sniadaniowka dziecka przekaski

Warto poświęcić trochę więcej czasu na to, aby zaplanować ciekawe i równocześnie zdrowe, pełnowartościowe posiłki do szkoły dla swojego dziecka. Dzięki temu zawartość jego śniadaniówki nie wyląduje w koszu na śmieci, ani w żołądku jego kolegów z klasy.

Interesują Cię nie tylko nowinki kulinarne? Zobacz także inną publikację: „Trendy lato 2019: modne dodatki do Twojej kuchni – gadżety kuchenne które nie wylądują na stałe w szafce".

 

REKLAMA