Print

S3

Odcinek drogi S3 Bolków - Kamienna Góra Północ (Ptaszków) ma powstać do 29 sierpnia 2023 roku. Wykonawca chce wejść na teren budowy 16 marca 2020. Dzisiaj (środa, 19 czerwca) odbyło się spotkanie z mieszkańcami.

 

Na spotkanie z inwestorem (GDDKiA) oraz wykonawcą (konsorcjum PORR SA Warszawa i PORR Bau Austria) zaprosili wójtowie gminy Marciszów i Kamienna Góra.

Inwestycja realizowana jest systemem Zaprojektuj i Wybuduj. Przedstawiciel inwestora pokazał cały już zaprojektowany odcinek drogi, która ma powstać. PORR już kończy etap projektowania. Przygotowane są już projekty dwóch tuneli, 13 mostów i wiaduktów. Na trasie o długości 16,1 kilometra zaprojektowane zostały dwa Miejsca Odpoczynku Podróżnych (MOP) na wysokości Jaczkowa. W obu przypadkach w przyszłości będzie można wybudować stację benzynową z restauracjami.

Największym problemem jest budowa tuneli. Stąd polska firma zaprosiła do współpracy doświadczonych Austriaków. Tunele będą drążone z dwóch stron jednocześnie. Po badaniach około 75% prac będzie wykonywane metoda strzałową.

S3

Praca ma się odbywać 24 godziny 7 dni w tygodniu z przerwami na święta. Tunel jeszcze nie wyposażony będzie budowany 32,5 miesiąca. Firma przewiduje zatrudnienie około 700 osób. Potrzebne będzie dla nich zakwaterowanie i wyżywienie.

Przedstawiciele GDDKiA przedstawili przejęcie nieruchomości pod budowę dróg według specustawy i decyzji ZRID. To na podstawie tych przepisów będzie przysługiwało odszkodowanie.

Burmistrz Janusz Chodasewicz, który był gościem spotkania niepokoił się o przejezdność skrzyżowania ulicy Wałbrzyskiej w Kamiennej Górze w przypadku wprowadzenia dużego i ciężkiego ruchu obsługującego budowę. Już obecnie skrzyżowanie się korkuje na światłach. Wykonawca stwierdził, że przy budowie powstaną drogi techniczne, masę bitumiczną będą dowozić z Jawora. Powstaną też instalacje przy samej budowie tak aby inwestycja była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców.

Stan zaawansowania prac na Zadaniu III, którego dotyczyło spotkanie jest już bardzo duży. Gorzej wygląda Zadanie IV, czyli budowa zjazdu w Ptaszkowie i dalej do granicy w Lubawce. Tam dopiero trwają prace geologiczne.

S3