aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. policja

Policjanci przypominają, by w okresie wakacyjnym, kiedy dużo więcej czasu spędzamy za „kółkiem” nie zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale w szczególności, by zachować trzeźwość myślenia w przypadkach, kiedy dochodzi na drogach do wypadków. Wystarczy, że zrobimy jedną prostą rzecz, która jest stosowana już od bardzo dawna w wielu państwach świata- KORYTARZ ŻYCIA, a możemy w ten sposób uratować komuś innemu życie.

 

Korytarz życia czy też korytarz ratunkowy jest niczym innym jak stworzeniem wolnego przejazdu dla służb ratunkowych poprzez przesunięcie się stojących w korkach pojazdów w kierunku najbliższych krawędzi drogi. Policjanci przypominają, iż w sytuacjach spowolnienia ruchu, wynikającego np. z powstałego na drodze wypadku, stojące w korku pojazdy, powinny niezwłocznie zjechać do zewnętrznych krawędzi jezdni. Pozwala to w sposób zdecydowany skrócić dojazd służb ratunkowych do miejsca zdarzenia.

Z dniem 01października br. ma wejść w życie nowelizacja ustawy, która ma wprowadzić obowiązek tworzenia tzw. korytarzy życia. Do tej pory było to zalecane w naszym kraju, ale nie regulowane konkretnymi przepisami. To nie zmienia jednak faktu, że wszyscy użytkownicy dróg, powinni kierować się logicznym myśleniem i nie zapominać o utworzeniu wolnej przestrzeni dla służb ratunkowych szczególnie wtedy, gdy znajdują się na autostradach, jak też drogach ekspresowych.

Policja zwraca uwagę, że kierowcy powinni zacząć tworzyć korytarz życia, już wtedy, gdy dojeżdżają do pojazdów stojących w korku. Oto zasady, do których powinni się stosować:

Jeśli widzisz, że droga zaczyna się korkować - zjedź na bok pasa.
Nie czekaj do czasu, aż usłyszysz sygnał karetki, zjedź od razu pozostawiając między autami przestrzeń umożliwiającą przejazd dla służb ratunkowych.
W przypadku, gdy autostrada ma dwa pasy, kierowcy na lewym zjeżdżają zawsze - na lewo, kierowcy na pozostałych pasach - na prawo.
W ten sposób tworzy się szeroki pas, którym służby ratunkowe mogą dojechać do poszkodowanych i poruszać się w obu kierunkach.
Kliknij poniższe zdjęcie, aby zobaczyć film, będący spotem informacyjnym dot. akcji społecznej pt..: "KORYTARZ ŻYCIA - WŁĄCZ MYŚLENIE!". Projekt ma celu poprawę świadomości społeczeństwa w temacie tworzenia na polskich drogach korytarza życia/ratunkowego!!

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA