aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Kamienna Góra - Muzeum Tkactwa

Od poniedziałku (4 lutego) w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze (pl. Wolności 11) można będzie oglądać ponad 800 kartek pocztowych, dzieł Adama Setkowicza. Pracujący w Krakowie artysta utrwalił życie w Galicji końca XIX i początku XX wieku.

 

Adam Setkowicz (1875-1945) studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, był uczniem Floriana Cynka. Nieformalnych lekcji udzielał mu Jan Matejko. Uczył się również w pracowni Teodora Axentowicza. Jako malarz pracował w technikach olejnych i akwareli. Stworzył około tysiąca obrazów m.in. pejzaży, scen z polowań, portretów, scen alegorycznych, religijnych, pejzaży miast. W 1897 roku rozpoczął współpracę z Henrykiem Fristem, twórcą Salonu Malarzy Polskich. Zajmował się grafiką użytkową: ilustracjami do książek, zaproszeniami, kartkami, kalendarzami. Projektował gry planszowe, wzorniki do malowania i rysowania, stworzył teatrzyk kukiełkowy.

Kamienna Góra - Muzeum Tkactwa

Kartki pocztowe tworzył w różnych technikach: litografii, światłodruku. Kartki były czarno-białe, kolorowe, jak i ręcznie kolorowane. Powstało około tysiąca wzorów. Większość z nich można obejrzeć na wystawie w Muzeum Tkactwa. Tematyka kartek jest bardzo szeroko. W kolekcji są dzieła związane z wojskiem, prezentujące sceny z bitew, polskich dowódców i żołnierzy. W prezentowanym zbiorze nie brakuje scena z życia wsi, w tym również tradycji góralskich. Nie brakuje kartek świątecznych wydawanych na Boże Narodzenie, Wielkanoc i Nowy Rok. Jest również zbiór portretów zarówno znanych postaci, jak i zwykłych ludzi. Artysta zajmował się także tematyką religijną, utrwalał widoki Krakowa. Kartki były chętnie wysyłane zagranicę, szczególnie do Polaków, którzy musieli opuścić ojczyznę. Kolorowe kartoniki podtrzymywały nadzieję na odrodzenie Polski.

Prezentowane kartki to część zbiorów Bernarda Homziuka.

Wystawa czynna będzie do 25 marca. Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30 - 15:30, w soboty 9:40 - 15:00.

Kamienna Góra - Muzeum Tkactwa

 

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez

REKLAMA