Print
Lubawka - Mała Wielkanoc

Po raz trzydziesty piąty w Lubawce odbyła się Mała Wielkanoc.Konkursowe potrawy oceniało jury. Wielkanocnych przysmaków mogli również spróbować widzowie.

Swoje stoły wielkanocne zaprezentowały zespoły: Wrzos z Lubawki, Landfrauenkreisverein z Gorlitz, Zgoda z Chełmska Śląskiego, Gościszowianki z Gościszowa, Sokołowianki z Sokołowca, Lubiechowianki z Lubiechowa, Cisowianki z Henrykowa, Żeliszów z Żeliszowa, KGW Podgórzanki z Podgórek, Jarzębina ze Skorzynic, Złote Nutki z Przedwojowa, Jarzębina ze Skorzenic. .

Każdy chętny mógł po zakupie cegiełki skosztować przygotowanych potraw. Czas odwiedzającym Dom Kultury umilały śpiewy zespołów ludowych.

W tym roku jury pracowało w składzie: Henryk Dumin, Joanna Drab-Pasierska i Igancy Dumin. W kategorii stołów wielkanocnych główną nagrodę "Złoty Smak" otrzymała Zgoda z Chełmska Śląskiego. Sześć równorzędnych pierwszych nagród otrzymały zespoły z Henrykowa, Gościszowa, Skorzenic, Sokołowca, Podgórek i Lubawki. Jury przyznało również trzy równorzędne drugie nagrody dla zespołów z Lubiechowej, Przedwojowa i Żeliszowa.

Docenione zostały również poszczególne potrawy. Nagrodzone zostały: święconka z Gościszowa, kwaśnica z Lubawki, ciasto śmietanowiec z Goerlitz, pascha z Chełmska Śląskiego, suszony ser i kiełbasa z Gościszowa, zupa pokrzywowa z Sokołowca, sernik z ziemniakami z Lubiechowej, żur i mazurek czekoladowo-owocowy z Henrykowa, polewka bukowińska z bułką oraz babka na serwatce z Żeliszowa, galaretka "zimne nóżki" oraz nalewka wiśniowa z Podgórek, kołacz ze Skorzenic, kaszanka oraz mazurek kajmakoy z Przedwojowa.

Za palmę wielkanocną nagrodę otrzymała Anna Szyndrowska (Skorzenice). Nagrody za dekorację jaj odebrały Marianna Spychalska (Podgórki), Teresa Płotnicka (Skorzenice), Agata Wodzyńska (Sokołowiec).

Lubawka - Mała Wielkanoc