aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. Muzeum Tkactwa Kamienna Góra

Ponad 700 cennych muzealiów ze zbiorów Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze poddano konserwacji. To część tak zwanego Skarbu z Dębrznika oraz dzban z przełomu XVII i XVIII wieku z wizerunkiem Leopolda I.

 

Odrestaurowane monety oraz dzban zostaną pokazane na wystawie „Orzeł i reszka. Historia pieniądza na Śląsku” przygotowanej w Goerlitz. Kolekcja z Kamiennej Góry jest główną atrakcją wydarzenia.

Muzeum Tkactwa posiada ponad 6300 srebrnych monet, które zostały odkryte w Dębrzniku w 1961 roku. Skarb składa się z tzw. groszy praskich oraz z monet bitych przez władców księstw śląskich, niemieckich czy z Polski i Węgier. Pieniądze te pochodzą z XVI, XV i XVI wieku. Najprawdopodobniej przeleżały pod ziemią pół tysiąclecia. Muzeum Tkactwa prezentuje część skarbu, w ramach wystawy historycznej. W Goerlitz zostanie pokazany największy do tej pory wybór numizmatów z kolekcji.

Dodatkowo zbiory Muzeum Tkactwa na wystawie o historii pieniądza w Muzeum Śląskim reprezentuje inny ciekawy eksponat, z pozoru niezwiązany z tematyką. To dzban cynowy z przełomu XVII i XVIII wieku. Na jego pokrywie widnieje wizerunek z cesarza Leopolda I. Taki sam bity był na ówczesnych monetach. Metalowe naczynie powstało w świdnickiej pracowni Georga Kretschmera. Po zakończeniu ekspozycji w Goerlitz w 2020 roku monety i dzban wrócą do Kamiennej Góry.

Prace konserwatorskie wykonane przez wrocławską pracownię współfinansowane były z środków INTERREG Polska-Saksonia w ramach polsko-niemieckiego projektu realizowanego przez Muzeum Śląskiego w Goerlitz. Partnerem projektu jest kamiennogórskie muzeum.

fot. Muzeum Tkactwa Kamienna Góra

 

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA