Print
Ciechanowice - pałac

Od 2010 roku trwa remont pałacu w Ciechanowicach. Obiekt jest prywatną własnością. Prace częściowo finansowane są z dotacji. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku do zwiedzania udostępnione zostaną ogrody. Na otwarcie pałacu trzeba jeszcze poczekać.

 

Przypałacowe ogrody mają powierzchnię siedmiu hektarów. Podzielone zostały na trzy części, ogród włoski, francuski i angielski. Wśród roślin ustawione zostały altany, scena. Na terenie obiektu odbywały się już koncerty muzyki poważnej. Utrzymanie ogrodów prowadzone jest we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu.

Wewnątrz uwagę zwracają, pieczołowicie odnowione elementy drewniane oraz freski. Wśród naściennych malowideł jest m.in. poczet cesarzy rzymskich pochodzący z 1588 roku. W całym pałacu można oglądać freski barokowe i renesansowe. W części pomieszczeń zachowano fragmenty z obu epok. Wyraźnie widać również, jak obiekt był przebudowywany. Na remont czekają jeszcze dwa pomieszczenia. Prace konserwatorskie prowadzą specjaliści z Krakowa.

Zmianie uległa bryła budynku. Na podstawie rycin odtworzona została wieża, balkon, fosa i kamienny most, przebudowany dach.

Obecny pałac w Ciechanowicach wybudowany został na fundamentach średniowiecznego dworu obronnego, który najprawdopodobniej spłonął. Po II wojnie światowej w budynku stacjonowała jednostka wojskowa, później obiekt zajął PGR. W kolejnych latach w pałacu działał dom dziecka a następnie szkoła.

Prowadzone remonty wspierane są z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Dokładna data udostępnienia obiektu nie jest jeszcze znana. Będzie miał on charakter muzealny. Do zwiedzania udostępnione mają być ogrody i wnętrza.

Aktualne zdjęcia pałacu w Ciechanowicach

Ciechanowice - pałac