Print
Krzeszów - opactwo - relikwie

W krzeszowskim opactwie odbyła się VI Noc Wszystkich Świętych. Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą a zakończy je nocne zwiedzanie opactwa.

 

Noc Wszystkich Świętych to wydarzenie będące odpowiedzią na Halloween, który jest dla katolicyzmu obcą tradycją. Opactwo krzeszowskie zachęca w ten sposób do przeżycia tego czasu inaczej – wspominając świętych.

Po uroczystej mszy święte relikwie, którymi dysponuje opactwo zostały przeniesione do Mauzoleum Piastów. Od 19.00 można było posłuchać koncertu organowego. Na zabytkowych organach Michała Englera zagrał Marek Fronc - absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu i Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Legnicy oraz laureat międzynarodowych konkursów organowych.

Otwarcie wystawy świętych relikwii opactwa poprzedził wykład o tradycji gromadzenia relikwii w kościele katolickim. Okazuje się, że w pierwszych wiekach chrześcijaństwa wybudowanie kościoła uwarunkowane było posiadaniem dwóch relikwii męczenników. Potem relikwie jako przedmioty święte stały się przedmiotami handlu i nierzadko oszustw i nadużyć. Kościół uporządkował prawo dotyczące relikwii, ale do dziś autentyczność niektórych z nich, szczególnie tych z czasów średniowiecza, jest wątpliwe. W Mauzoleum Piastów Śląskich oglądać można do 17 listopada święte relikwie będące świadectwem obrony kultu świętych przez opactwo w Krzeszowie. Zobaczymy między innymi relikwie św. Walentego czy świętych apostołów.

Krzeszów - opactwo - relikwie