aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 17 czerwca 2019 roku uczniowie dwóch klas II a oraz II b ze Szkoły Podstawowej w Krzeszowie uczestniczyli w interesującej lekcji zamkowej pt. „Baśniowy Książ” przeprowadzonej w ramach cyklu lekcji muzealnych i zamkowych organizowanym dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Kamienna Góra.

 

Po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra na parking obok Stadniny Koni Zamku Książ uczestnicy wycieczki edukacyjno-przyrodniczej przeszli przez jedną z bram wjazdowych doszli do POMNIKOWEJ ALEI LIP DROBNOLISTNYCH, którą podeszli pod budynek bramny Zamku Książ. Następnie weszli na Dziedziniec Honorowy trzeciego co do wielkości zamku w Polsce, po krzyżackim zamku w Malborku oraz Wawelu - Zamku Królewskim w Krakowie, gdzie w oczekiwaniu na lekcję zamkową mogli korzystając z licznych ławeczek zjeść drugie śniadanie.

Po krótkim pobycie na Dziedzińcu Honorowym we wnętrzu zamku spotkali się z przewodnikiem Anną Motyką, która zaprosiła ich do sali edukacyjnej na III piętrze na bardzo ciekawą lekcję zamkową pt. „Baśniowy Książ”, gdzie uczestniczyli w interesującej prelekcji z prezentacją multimedialną, której celem było poznanie ponad 700-letniej historii Zamku Książ oraz jego mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem pochodzącej z Miśni rodziny Hochbergów.

Słuchając opowiadania przewodnika i oglądając prezentację z licznymi dawnymi rycinami oraz zdjęciami dowiedzieli się, że zamek obronny, w latach 1288-1291, wzniósł Bolko I Surowy - książę świdnicko-jaworski. Ostatnim „Panem na Książu” był jego wnuk Bolko II Mały (zm. 1368 r). Po śmierci w 1392 r. księżnej Agnieszki, wdowy po Bolku II Małym zamek znalazł się w posiadaniu króla czeskiego Wacława IV Luksemburskiego. Od 1508 r. kiedy Zamek Książ wraz z przyległymi dobrami kupił Konrad von Hochberg, aż do 1941 r. pozostaje własnością rodu Hochbergów. Swoją funkcję obronną zamek utracił w okresie wojny trzydziestoletniej (1618-1648), a dzięki Hochbergom przechodzi liczne „metamorfozy”.- przebudowy i rozbudowy zamku oraz jego otoczenia.

Następnie krzeszowscy drugoklasiści dowiedzieli się, że w I połowie XVIII w. Konrad Ernest Maksymilian von Hochberg rozbudował zamek dobudowując do niego wschodnie, reprezentacyjne skrzydło w stylu barokowym. Jego imię nosi najokazalsza sala Zamku Książ Sala Maksymiliana. W 1856 r panem na Książu zostaje książę Jan Henryk XI Hochberg von Pless, ojciec Jana Henryka XV (1861-1938), który w 1891 roku poślubia jedną z najpiękniejszych kobiet swojej epoki Marię Teresę Oliwię Cornwalis-West (1873-1943), zwaną „Księżną Daisy” (Stokrotka), która spędziła w nim 50 lat. Zawdzięczany jej ostatnią wielką przebudowę zamku, powstanie palmiarni, przebudowę zamkowych tarasów oraz sprowadzenie do Książa wielu cennych roślin, w tym różaneczników i azalii. W zamku, który ma ponad 400 pomieszczeń, mieszkała w tym czasie 5-osobowa rodzina (Hochbergowie mieli trzech synów: Jana Henryka XVII (1900-1984), Aleksandra (1905-1984) oraz Bolka (1910-1936). Dowiedzieli się także, że Hochbergowie byli trzecią najbogatszą rodziną w Niemczech, a siódmą w Europie. Zobaczyli ponadto liczne stare zdjęcia ilustrujące życie Hochbergów oraz 300-osobowej służby, które wykonał Louis Hardouin – francuski szef kucharzy zamkowych. W 1941 r. zamek zostaje przejęty przez władze niemieckie, a Hochbergowie oskarżeni o „zdradę” (synowie Daisy i Jana Henryka XV walczyli przeciw Hitlerowi – Jan Henryk XVII – w wojsku angielskim, a Aleksander w wojsku polskim u boku gen. Sikorskiego). W zamku prowadzano intensywne prace, przypuszczalnie przygotowywano go na jedną z głównych kwater Hitlera. W tym czasie powstają także podziemne tunele pod Zamkiem oraz Dziedzińcem Honorowym. Książę Bolko VI von Hochberg (ur. W 1936 r.) – wnuk księżnej Daisy mieszkający na stałe w Monachium często odwiedza zamek swoich przodków.

Drugą, bardzo interesującą częścią lekcji zamkowej było baśniowe zwiedzenie przez krzeszowian najciekawszych zamkowych pomieszczeń. Niezwykła podróż do zamkowej krainy baśni i legend – pełnej dziecięcej radości, zabawy oraz magii. Podczas aktywnej „podróży w czasie” wspólnie z przewodniczką Anną Motyką, spotykały średniowieczną księżną Annę, z którą poznawały zamkowe dzieje. poszukując zaginionego skarbu i magicznej Książęcej Skały. Gry i zagadki na trasie zwiedzania poszerzały ich wiedzę o zamku rozwijając kreatywność i pozwalając odkryć potęgę wyobraźni.

Zwiedzanie reprezentacyjnych, barokowych komnat zamkowych rozpoczęli od Sali Wystaw, gdzie zobaczyli wystawę „Metamorfozy Zamku Książ” – obrazów z dawnej kolekcji Jana Henryka XV von Hochberga i księżnej Daisy, które przed 1942 r wisiały w zamkowych salach i po 70 latach powróciły do niego. Jest tu m.in. scena z „Metamorfoz Owidiusza” z wyobrażeniem Pana ścigającego nimfę Syrinks oraz cykl obrazów Stephana Kesslera przedstawiających biblijną historię syna marnotrawnego. Z Sali Wystaw weszli do Salonu Zielonego - z licznymi złoceniami oraz lustrzanym odbiciem (rokokowy sufitowy plafon i mozaika na podłodze, naprzeciwległe ściany) oraz barokowym kominkiem z czerwonego marmuru. Duże wrażenie wywarło na nich kolejne pomieszczenie - Sala Maksymiliana, którą cechuje niezwykła symetria (naprzeciw trzech okien znajdują się trzy balkony). oraz wspaniały plafon z malowidłem Feliksa Antoniego Schefflera o tematyce mitologicznej przedstawiające Pegaza i Atenę w otoczeniu dziewięciu muz. Ściany Sali zdobi m. in. dwanaście pilastrów symbolizujących dwanaście miesięcy, marmurowe kominki zdobione rzeźbami mitologicznych postaci – Sfinks oraz wazonami z orłem w koronie. W Salonie Białym widzieli m.in. barokowy kominek z różowego marmuru oraz oryginalne meble z początków XIX w. W Salonie Chińskim (Orientalnym) zobaczyli kryształowy żyrandol wykonany w Murano. Ściany zdobią tkaniny z orientalnymi motywami oraz stiukowe dekoracje. W Salonie Gier, znajdują się intarsjowane i inkrustowane meble. Natomiast w Gabinecie Włoskim, przewodnik zwrócił uwagę na XVIII-wieczny drewniany strop o motywach mitologicznych, przedstawiający Florę – boginię kwiatów. Ponadto zobaczyli 100-letnią szafę oraz dębową skrzynię podróżną z 1724 r.. Po wyjściu z tego salonu przewodniczka pokazała im makietę prezentującą podziemia zamkowe. Na zakończenie zwiedzania dziedzictwa Hochbergów Anna Motyka poprowadziła ich do magicznej Książęcej Skały - odkrytego fragmentu zamkowych skał, którego dotknięcie gwarantuje spełnienie pomyślanego życzenia, którego nikomu nie wolno było zdradzić. Nie było uczestnika wycieczki, który nie dotknąłby magiczne skalnej ściany, która dźwiękiem potwierdziła przyjęcie wszystkich życzeń..

Po podziękowaniu przewodniczce Annie Motyce za bardzo ciekawą lekcję zamkową oraz pożegnaniu się z nią opuścili zamkowe wnętrza udając się na spacer alejkami zamkowych tarasów m. in. Tarasu Środkowego, z którego zobaczyli Taras Wodny z 27 fontannami, Tarasu Różanego z sześciostopniową kaskadą oraz Tarasu Zachodniego ozdobionego trzema fontannami. Wracając przeszli przez Tarasu bogini Flory, gdzie zrobili sobie pamiątkowe, wspólne zdjęcie, a następnie przez Taras Prochowy z basztą prochową i Taras Wejściowy wyszli na Dziedzińcu Honorowym.

Po zrobieniu sobie wspólnego, pamiątkowego zdjęcia na tle Zamku Książ spacerując alejkami SUDECKIEGO OGRODU DENDROLOGICZNEGO ich wzrok przykuły lilie wodne oraz pomnikową aleją lip drobnolistnych dotarli do rycerskiego placu zabaw. Tam mogli kupić sobie wybrane przez siebie wycieczkowe pamiątki oraz bardzo mile spędzić czas przeznaczony na różnorodne zabawy i swawole. Ponadto zobaczyli drugą POMNIKOWĄ ALEJĘ LIP DROBNOLISTNYCH wiodącą do Mauzoleum Hochbergów, gdzie m. in. została pochowana w 1943 r. Księżna Daisy. Na jednym z drzew zobaczyli zieloną tabliczkę z Godłem Polski oraz napisem „POMNIK PRZYRODY”.
NYCH

Mile spędzany czas upływa szybko więc autokarem pojechali na zwiedzanie PALMIARNI w Lubiechowie powstałej w latach 1911-1914 z inicjatywy Jana Henryka  XV Hochberga. Główna jej część to wysoka na cztery piętra konstrukcja otoczona czterema jednokondygnacyjnymi przybudówkami. – oranżeriami. W Palmiarni hodowano rośliny przeznaczone do obsadzania tarasów Zamku Książ. Uprawiano też wiele warzyw i owoców egzotycznych dla mieszkańców zamku. Dzisiaj zwiedzając Palmiarnię mali krzeszowianie mogli zobaczyć dużą ilość gatunków roślin egzotycznych, w tym palmy, mandarynki, cytryna, kaktusy i różnobarwne kwiaty. Ich ciekawość przykuły także pawie oraz żółwie, a w sklepiku kupić sobie na pamiątkę wybraną roślinę doniczkową. Przed wyjściem z Palmiarni wielu z nich wrzuciło chociaż grosik do oczka wodnego, aby tu jeszcze kiedyś wrócić.

Po zwiedzeniu lubiechowskiej Palmiarni podeszli do autokaru stojącego przy „Rondzie Unii Europejskiej” i pełni niezapomnianych wrażeń z bardzo udanego pierwszego pobytu w Książańskim Parku Krajobrazowym oraz udziału w interesującej lekcji zamkowej „Baśniowy Książ” powrócili do swojej miejscowości..

Ponadto wszyscy uczestnicy przyrodniczo-krajoznawczej wycieczki wypełnili jedno z zadań warunkujących przyznanie im odznaki TROPICIEL PRZYRODY w STOPNIU BRĄZOWYM.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali Wiesława Czernik i Beata Kwilińska – wychowawczynie klas oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA