aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 19 września 2019 roku na trasę ekstremalną w podziemiach Tajemniczego Podziemnego Miasta „Osówka” wybrali się uczniowie dwóch klas VI b oraz VI c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze. uczestnicząc w cyklu wycieczek „Poznajemy zabytki i obiekty przyrody”. Cykl ten organizowany jest dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra na parking Tajemniczego Podziemnego Miasta Kompleks „Osówka” w Sierpnicy uczestnicy wycieczki, w oczekiwaniu na wejście do podziemi mogli skorzystać ze stołów z ławeczkami oraz zjeść drugie śniadanie.

Po zakupieniu biletów wstępu udali się na spotkanie z przewodnikiem Dawidem. Po pobraniu obowiązkowych kasków oraz zrobieniu sobie pamiątkowego zdjęcia pomaszerowali za swoim przewodnikiem w kierunku wejścia do podziemi na trasę ekstremalną. Po wejściu do podziemi spacerowali za przewodnikiem tunelami i korytarzami jednego z najciekawszych podziemnych kompleksów przenosząc się w mroczne czasy II wojny światowej. Słuchając opowieści przewodnika dowiedzieli się, że rozpoczęte w połowie 1943 roku prace doprowadziły do powstania ogromnego systemu betonowych korytarzy, umocnień i hal. Cel prac był utrzymywany w tajemnicy. Zdaniem jednych miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera. Inni twierdzą, że budowano hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych do produkcji tajnej broni. Część naziemna kompleksu Osówka stanowi zewnętrzną infrastrukturę podziemnego obiektu. Stopień zaawansowania przeprowadzonych tu robót stawia te budowle na pierwszym miejscu pod względem najbardziej wykończonych naziemnych obiektów przedsięwzięcia "Riese" (niem. olbrzym) w Górach Sowich. Pracowali tu więźniowie z obozu Gross-Rosen i jeńcy wojenni, a także wysokiej klasy specjaliści z całej Europy. Nad pracami czuwała niemiecka organizacja TODT, której zadaniem było budowanie obiektów wojskowych. Tworzyły ją zarówno prywatne firmy budowlane, jak i przedsiębiorstwa państwowe. Organizacja podczas II wojny światowej zatrudniała przymusowo także robotników i inżynierów z krajów okupowanych. Do placu budowy doprowadzono drogi oraz linie kolejowe. Drążono sztolnie, na powierzchni budowano bunkry. W wybetonowanych, ogrzewanych, strzeżonych przez wartowników podziemiach miało znaleźć schronienie do 20 000 uzbrojonych żołnierzy niemieckich, czyli średniej wielkości miasto, ale podziemne. Prace przy budowie kompleksu zostały przerwane na początku 1945 r. z powodu zbliżającej się ofensywy Armii Czerwonej i wosk polskich nacierających na Dolny Śląsk. Ponadto dowiedzieli się, że w pobliskich Kolcach oraz Walimiu znajdują się cmentarze ofiar katorżniczej pracy przy budowie tego obiektu, a na pierwszym z nich widnieje napis „Ludzie ludziom zgotowali ten los”.. Spacerując podziemnymi korytarzami uczestnicy trasy ekstremalnej dowiedzieli się, że na zwiedzanie podziemi „Osówki” wybrali się o dwa dni za wcześnie, gdyż w dużym rozmachem wkraczają wystawy multimedialne i ze ścian w poszczególnych tunelach i korytarzach znikają wystawy planszowe np. prezentujące uzbrojenie różnych armii na frontach II wojny światowej czy wystawa ze zdjęciami różnych gatunków nietoperzy. Wyjątkowym obiektem w podziemiach Gór Sowich jest wyżłobiona 50 metrów pod skałami gnejsowymi góry Osówka (716 m n.p.m) hala o wysokości 10 m, z oryginalnymi szalunkami, założonymi pod koniec 1944 r.

Po dojściu, w którym rozpoczynała się część ekstremalna opiekę nad uczestnikami wycieczki przejął przewodnik Grzegorz. W interesujący i wesoły sposób zapoznał młodzież z czekającymi ją „atrakcjami”, w tym przeprawą wodną wyremontowaną łodzią desantową z czasów II wojny światowej, ale z przeciekającym dnem i potrzebą wylewania z niej wody przy pomocy otrzymanych kasków. Ponadto zwrócił uwagę, że wszyscy zakupili bilety wejścia, ale bez obietnicy wyjścia. Zagubieni w trakcie przejścia trasy ekstremalnej poszukiwani są tylko w środy. Po przepłynięciu czekała na nich „ekstremalna przygoda” – pokonanie chodnika poszukiwaczy skarbów, systemu kładek, pomostów oraz mostka wiszącego nad wodą. Tym razem wszyscy uczestnicy pokonali trasę ekstremalną „suchą nogą”.

Po dotarciu do suchego chodnika ponownie spotkali się z przewodnikiem Dawidem rozpoczynając dalsze poznawanie podziemnych tuneli oraz korytarzy. Zobaczyli m. in. oryginalny otwór wentylacyjny oraz fragment szybu, w którym miała jeździć winda towarowo-osobowa. Ponadto dowiedzieli się, że podziemia są jednym z miejsc zimowego bytowania nietoperzy objętym ochroną prawną jako Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk „Ostoja nietoperzy w Górach Sowich”. Przewodnik Dawid zachęcał również do zwiedzenia naziemnej części kompleksu „Osówka”, w tym przyciągających największą uwagę zwiedzających dwóch obiektów umownie nazwanych „Kasyno” oraz „Siłownia”.

Po przejściu trasy ekstremalnej i zwiedzaniu 1700-metrowej podziemnej trasy oraz zdaniu kasków zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie, a także znaleźli jeszcze czas na zakup pamiątek z wizyty w Podziemnym Mieście „Osówka”..

Autokarem PKS Kamienna Góra wracając ro swojej miejscowości zatrzymali się jeszcze na małe „co nie co” w KFC w Galerii Victoria i w wesołych nastrojach powrócili do Kamiennej Góry..

Opiekunami uczestników podziemnej wycieczki byli Elżbieta Rosłon i Adam Nowak - wychowawcy klas, Małgorzata Chodasewicz – nauczyciel oraz Jerzy Rubach – Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA